Wody smakowe a zdrowie!
Klinika stomatologiczna ATJ o wodach smakowych i słodkich napojach.
Miej świadomość co pijesz!
Woda umożliwia usuwanie z organizmu produktów ubocznych przemiany materii, transport składników odżywczych do komórek, wchłanianie substancji pokarmowych. Dlatego w codziennej diecie musimy w swojej codziennej należy dostarczać jej odpowiednie ilości. Wody smakowe, mają tyle samo wspólnego z naturalną wodą mineralną czy źródlaną co popularne napoje dużych koncernów- czyli zupełnie nic!
Konserwanty, aromaty, cukier, i... puste kalorie!
Nie ma znaczenia czy cukier czy syrop glukozo-fruktozowy! Dostarczają podobną ilość kalorii, tak samo niekorzystnie wpływają na rozwój próchnicy, otyłości, cukrzycy typu II.
Wody smakowe zawierają mnóstwo dodatków, substancje słodzące (cukier lub syrop glukozo-fruktozowy), konserwanty, substancje przeciwutleniające i aromaty sztuczne, identyczne z naturalnymi (nadal sztuczne) lub rzadziej naturalne. Butelka 1,5 l wody smakowej dostarcza aż 240 kalorii, czyli około 12 łyżeczek cukru. Regularne spożywanie wody słodzonej może prowadzić do rozwoju próchnicy, nadwagi i cukrzycy typu II tak samo, jak nadmierne spożywanie słodyczy czy dosładzanych napojów gazowanych. Wody smakowe powinny być traktowane w diecie tak samo jak inne smakowe napoje bezalkoholowe. Innym, powszechnie stosowanym dodatkiem w wodzie smakowej jest kwas cytrynowy (E330), który stosuje się w celu regulacji kwasowości. Wydłuża on okres przydatności do spożycia produktów poprzez hamowanie rozwoju bakterii. Nadmierne zakwaszenie organizmu może zaburzać wchłanianie wapnia, jednak w dawce w jakiej znajdziemy go w napojach bezalkoholowych oraz wodzie smakowej uznany nie jest szkodliwy.
W wodach smakowych znajduje się także benzoesan sodu- E211. Jego nadmierne spożycie prowadzi do zatrzymania wody w organizmie i powstawania obrzęków. Stosowany jest w wielu słodkich napojach, aby zatrzymać rozwój bakterii. E211 wpływa drażniąco na błonę śluzową żołądka zaburzając prawidłową czynność przewodu pokarmowego. Może też powodować objawy alergii, a w połączeniu z witaminą C, tworzy rakotwórczy benzen.
Wzbogacenie wody smakowej o witaminy, najczęściej z grupy B i kwas foliowy pomaga uzupełnić ich podaż w diecie. Pomimo obecności różnych witamin w niektórych wodach smakowych, należy pić je dla smaku i nie celem nawodnienia. Do tego najlepsza jest woda średniomineralizowana. Można dodać do niej wyciśnięty sok.
Wody smakowe a zdrowe zęby. Co na to stomatolog?
Nadmierne spożycie cukrów oraz zakwaszenie organizmu prowadzą do rozwoju próchnicy i chemicznego rozpuszczania szkliwa. Dlatego duże spożycie wody smakowej powinno być kompensowane płukaniem ust zwykłą wodą, stosowaniem bezcukrowych gum do żucia i przede wszystkim częstszym myciem zębów pastami z fluorem. Spożywając słodzone napoje należy szczególnie uważać na zęby i zgłaszać się na wizyty kontrolne najrzadziej co 6 miesięcy, na bieżąco leczyć ubytki i próchnicę. W razie konieczności przeprowadzić skaling, piaskowanie, fluoryzację lub w przypadku trwałych przebarwień wybielanie zębów. Wybielanie zębów może przywrócić naturalny kolor zębów lub nawet go poprawić. Jest to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, który powinien być prowadzony pod kontrolą doświadczonego dentysty. W przypadku bardzo zniszczonych zębów może być niezbędny protetyk. Jednym z rozwiązań są licówki. Dobry stomatolog wykona niezbędne zabiegi. Pamiętaj, że dobre kliniki stomatologiczne udzielają bezpłatnych konsultacji niezależnie od przyczyny- warto z nich skorzystać.
Dobry Stomatolog dla całej rodziny w ATJ! Od stomatologii dziecięcej po implanty zębów...